“Kafkas İslam Ordusu-1918 Belgeseli”

Bakü, petrol kaynakları bulunduktan sonra daha cazip bir hale gelmişti. Büyük devletler 1. Dünya Savaşı sırasında bu bölgeyi ele geçirmek üzere planlar ve ittifaklar yapmıştı. Büyük savaş sırasında Rusya'nın elinde bulunan bölgelerin halkları Osmanlı Devleti'nden yardım istemişti. Fakat operasyon hem siyasi imkansızlıklar hem de geniş bir coğrafyada süren savaş yüzünden imkansıza yakındı. İtilaf devleri ve hatta müttefikimiz Almanya bile böyle bir harekatın yapılmasını kesinlikle istemediğini belirtmişti. Fakat Enver Paşa, bu yardım taleplerine sessiz kalamadı ve yapılacak harekatın planlarını hazırlamaya başladı.

Böyle bir durumda yapılacak tek bir şey kalmıştı. İllegal bir ordu kurup, harekatın Osmanlı'dan bağımsız bir şekilde gerçekleştiğine dünyayı inandırmak. Ordu, Osmanlı Ordusundan ayrılmış bir kısım subay ve askerlerin, Kafkaslarda yerel halkla birlikte gerçekleştirdikleri askeri organizasyon olarak gösterilmeye çalışılmıştı.

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Süleyman Gündüz'ün yaptığı bu belgesel; harekat boyunca masa başında müthiş bir siyasetin, cephede ise kusursuz bir planın nasıl işlediğini sizlere anlatmaktadır.

“Kafkas İslam Ordusu-1918”; geleceğini arayan bir zaferin hikayesidir.